
Preventivní prohlídky hrazené ze zdravotního pojištění:
- Gynekologická screeningová (preventivní) prohlídka: Provádí se od 15. roku života 1x ročně v gynekologické ambulanci. Součástí je i odběr cytologie z děložního hrdla.
- Screeningová mamografie (MG): Provádí se 1x za 2 roky klientkám ve věku od 45 let ve sreeningových MG pracovištích (Šumperk, Opava, Olomouc). K vyšetření je nutná žádanka, kterou vystaví praktický lékař nebo gynekolog. Na vyšetření je třeba se objednat.
- Šumperk tel.č. 583333560 (objednávat od 7:00 -14:00)
- Opava tel.č. 553766463
- Krnov tel.č. 554690325
- Mammacentrum Olomouc s.r.o. tel.č. 585204386
Ostatním klientkám, které nesplňují podmínky pro úhradu ze ZP, může být vyšetření provedeno na vlastní žádost za plnou úhradu na pracovištích MG (cca 800,-Kč). Žádanku k vyšetření nepotřebují. Obecně se MG vyšetření neprovádí před 40. rokem života, není-li k tomu jiný závažný důvod. Upřednostňuje se ultrazvukové vyšetření.
Prenatální screening VVV v 1. trimestru těhotenství (OSCAR)
Vyšetřuje se těhotenský plazmatický protein A (PAPP-A) a volná beta podjednotka choriogonadotropinu (b-HCG), kteréžto látky se tvoří ve fetální placentě a přecházejí do krve matky a provádí se speciální ultrazvukové vyšetření se zaměřením na některé markery vrozených vývojových vad (NT, NB, TR). Z ultrazvukového vyšetření je navíc stanoven jednoznačný termín porodu.
Proč se nechat vyšetřit?
Vyšetření slouží ke zhodnocení rizika závažných vrozených chromozomálních vad plodu v těhotenství, jako trisomie 21. (Downův syndrom), trisomie 18. (Edwardsův syndrom) a trisomie 13. chromozomu (Patauův syndrom). Výsledek je těhotné sdělen do 48 hodin. V pozitivním (špatném) případě je u těhotných provedeno genetické vyšetření a teprve tam se stanoví definitivní diagnóza s prognózou dalšího vývoje. Sám test je jen screeningovou metodou a stanovuje jen míru pravděpodobnosti výskytu vrozené vady. Těhotná, která tímto testem úspěšně projde, má 95% jistotu, že její nenarozené dítě bude v pořádku, a to již ve 13. týdnu gravidity (při 5% falešné pozitivitě). Test je natolik dokonalý, že není třeba dělat v případě negativního výsledku následné invazivní genetické vyšetření (odběr choriových klků nebo plodové vody) ani u starších rodiček, kdy amniocentéza a karyotypizace byla zlatým vyšetřovacím standardem.
Kdy se nechat vyšetřit?
- Vyšetření se provádí mezi 11. - 14. týdnem těhotenství. (11+0 - 13+6)
- Odběr malého množství žilní krve z ruky (nemusí být na lačno).
- Ultrazvukové vyšetření plodu se zaměřením na markery vrozených vad.
- (Horní Lán 1200/13, 77900 Olomouc, tel: 583 034400, mail: olomouc@fetmed.cz)
Zdůrazňujeme ale, že se nejedná o vyšetření spadající do standardní péče o těhotné - není povinné a není hrazeno ze zdravotního pojištění. Tudíž se k němu nevypisuje žádná žádanka a každé vyšetřovací centrum si za něho vybírá peníze dle svého ceníku. (cca 1800,- Kč). Žádanku k vyšetření dostávají jen těhotné se zdravotní indikací. Těm je pak vyšetření hrazeno. Další genetické testy, které se provádějí z krve těhotné (Panorama a jiné podobné) nejsou hrazeny z pojištění vůbec nikdy a pro náš účel již nejsou za tu cenu takovým přínosem. Dále je doporučována tzv. podrobná ultrazvuková morfologie ve 21. týdnu gravidity, kde se provede i podrobné vyšetření srdce plodu.
Prenatální screening VVV v 2. trimestru těhotenství
Spočívá v odběru žilní krve v 16. týdnu gravidity v naší ordinaci a její odeslání ke stanovení třech biochemických markerů (tripl test). Provádí se jen v případě, kdy nebyl proveden screening v 1. trimestru (viz výše). Výsledek je obvykle znám do 3 týdnů a jeho věrohodnost se pohybuje kolem cca 67%. (při falešné pozitivitě 5%). Je plně hrazen ze zdrav. pojištění. V pozitivním (špatném) případě následuje opět genetické vyšetření. Test spadá do standardní péče o těhotné a je hrazen ze zdravotního pojištění.